„Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego” finansowany przez Ministerstwo Zdrowia został zakończony
Zapraszamy do RCO na bezpłatną kolonoskopię:
- osoby w wieku 50–65 lat, które nie miały wykonywanego badania kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
- osoby w wieku 40–49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego wykryto raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25–49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii,
- osoby w wieku 20-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.
Uwaga – Warunkiem przystąpienia do badania jest spełnienie jednego z wymaganych kryteriów oraz wypełnienie ankiety, którą należy dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą na adres szpitala z dopiskiem “Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego”.
Zapisy i informacje pod numerem infolinii 48 377 90 20 w godz. 7.30-18.00.
Dodatkowe informacje – Koordynator Programu: kom. 570 196 599 w godz. 8.00-16.00.
Zabiegi przeprowadzane są również w znieczuleniu ogólnym.
Uwaga – badania przeprowadzane są także w soboty (w dwie soboty w miesiącu z możliwością znieczulenia ogólnego)
Przygotowanie do znieczulenia ogólnego przy kolonoskopii w Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego – Prosimy o wykonanie następujących badań lub zabranie następujących zaświadczeń:
- morfologia i jonogram (nie starsze niż z ostatnich 30 dni)
- u osób z chorobami tarczycy – TSH (nie starsze niż z ostatnich 3 miesięcy) lub ewentualnie zaświadczenie od endokrynologa, że Pacjent jest w stanie eutyreozy (nie starsze niż z ostatnich 3 miesięcy)
- u osób z chorobami nerek – wskaźniki nerkowe – kreatynina (nie starsze niż z ostatnich 30 dni)
- u osób obciążonych kardiologicznie stosowne zaświadczenie od kardiologa (nie starsze niż z ostatnich 30 dni)
Instrukcja przygotowania się do badania kolonoskopii znajduje się Tutaj
Informacje o Programie znajdują się również na stronie Ministerstwa Zdrowia http://pbp.org.pl/