Diagnostyka obrazowa
Pracownia Diagnostyki Obrazowej świadczy usługi diagnostyczne zarówno dla pacjentów hospitalizowanych jak i ambulatoryjnych.
Zakres świadczeń realizowanych przez pracownię obejmuje w szczególności:
- USG
- Tomografia komputerowa
- Rezonans Magnetyczny
- Mammografia
- PET-CT
- RTG
- Biopsja cienkoigłowa
- Biopsja gruboigłowa
- Biopsja stereotaktyczna wspomagana próżnią
Kierownik
Dr n.med. Małgorzata Kiraga
Zespół lekarski
Dr n.med. Jacek Lesiak
Dr n.med. Jarosław Więckowski
lek. Norbert Grel
lek. Tomasz Łęgowik
lek. Anna Petelska
lek. Anna Piłat – Mikoś
lek. Anna Pułka
lek. Justyna Rębiś – Woźniak
lek. Anna Smelcerz
lek. Agata Źrebiec – Kozera
PET-CT (Pozytonowa Tomografia Emisyjna)
Na czym polega badanie:
Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) to nowoczesne badanie, które pozwala wykryć nowotwór i określić stopień jego zaawansowania.
W imieniu portalu hematoonkologia.pl przedstawiamy Państwu dwuczęściowy film edukacyjno-informacyjny mający za zadanie pokazać pacjentom oraz ich bliskim czym jest badanie PET-CT oraz w jaki sposób przebiega. Treści zawarte w filmie ułatwią pacjentom przygotowanie do badania oraz mają pomóc zniwelować stres związany z podaniem radiofarmaceutyku.
Pierwsza część filmu pt. “Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET CT) – Wszystko co warto wiedzieć o badaniu”, wyjaśnia czym jest metoda PET-CT, jakie badania łączy oraz do czego jest wykorzystywana. W tej części filmu dr n. med. Bogdan Małkowski tłumaczy istotę badania PET-CT oraz przedstawia obrazy powstałe w wyniku badania PET- CT.
W Radomskim Centrum Onkologii opis badania PET-CT jest wydawany pacjentowi w dniu badania.
Rezonans magnetyczny
Na czym polega badanie:
Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje pole magnetyczne wytwarzane przez fale radiowe. Jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i nieszkodliwe, ale wymaga od pacjenta wytrwania w bezruchu w trakcie wykonywania poszczególnych sekwencji. Badanie trwa od 15 do 60 minut i jest wykonywane z kontrastem lub bez, w zależności od wskazań medycznych.
Do badania rezonansem konieczne jest skierowanie oraz wynik poziomu kreatyniny we krwi (badanie ważne jest 3 m-ce).
Należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań (USG, RTG, KT, MR, opisy ze zdjęciami lub CD).
Przygotowanie do badania:
– pacjent na badanie zgłasza się na czczo, bez jedzenia oraz picia (minimum 4h);
– osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć jak co dzień;
– osoby wykonujące badania MRI głowy nie powinny mieć makijażu;
– osoby ze wszczepionymi metalicznymi lub elektronicznymi ciałami obcymi, w tym implantami, rozrusznikami, endoprotezami oraz neurostymulatorami są zobowiązane poinformować o tym fakcie podczas rejestracji na badanie;
– osoby z wykonanymi tatuażami na ciele powinny zgłosić ten fakt obsłudze;
– w przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin w dniu poprzedzającym badanie;
– do pomieszczenia z aparatem MRI prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, a w szczególności telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych. Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu, spowodować uszkodzenie aparatu MR lub spowodować obrażenia osoby badanej.
Tomografia komputerowa
Na czym polega badanie:
Tomografia komputerowa jest badaniem z użyciem promieniowania jonizującego. Badanie jest bezbolesne, trwa 5-15 minut, obrazuje narządy wewnętrzne i pozwala na wykrycie w nich ewentualnych nieprawidłowości.
Narządy człowieka różnią się gęstością, w związku z tym pochłaniają różną ilość promieniowania. Dzięki tej właściwości można dobrze zróżnicować tkanki pacjenta. Powstające z każdego obrotu lampy obrazy, są przetwarzane przez komputer i przedstawiane na monitorze, jako obraz struktur ciała pacjenta.
Przygotowanie do badania :
– pacjent powinien mieć przy sobie skierowanie na badanie, wyniki poprzednich badań, ew. kartę informacyjną ze szpitala;
– pacjent nie powinien jeść ok 5 godzin przed badaniem;
– przed badaniem pacjent powinien wypić ok. pół litra wody (niegazowanej);
– pacjent może wziąć codziennie przyjmowane leki;
– pacjent powinien mieć przy sobie wynik kreatyniny, eGFR (nie dotyczy badań bez kontrastu, wtedy można zjeść lekki posiłek);
RTG
Na czym polega badanie:
Badanie RTG jest jedną z podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. Jest to badanie z użyciem promieniowania jonizującego.
USG
Jest to badanie z użyciem fali ultradźwiękowej. USG jest badaniem bezbolesnym i nieszkodliwym.
Przygotowanie do badania:
Do badania USG jamy brzusznej należy przyjść na czczo lub 5-6 godzin po jedzeniu, pęcherz moczowy powinien być wypełniony. Badanie pozostałych okolic ciała nie wymaga przygotowania.
Mammografia
Jest podstawowym badaniem w diagnostyce raka piersi. Jest to badanie z użyciem promieniowania jonizującego
Mammografia diagnostyczna jest wykonywana ze wskazań lekarskich, u pacjentek objawowych. Konieczne jest skierowanie.
Mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi – co 2 lata, panie w wieku 50 – 69 lat. Bez skierowania.
Informacje na temat badań diagnostycznych wykonywanych w ramach NFZ oraz na zasadach komercyjnych można uzyskać w recepcji szpitala, pod numerem telefonu 48 377 90 23 lub pod adresem mailowym rejestracja@onkologiaradom.pl.