Radomskie Centrum Onkologii rozszerza swoją ofertę dla pacjentów z nowotworami. Placówka wprowadza leczenie za pomocą nowoczesnego urządzenia do terapii HIPEC, która polega na połączeniu operacji chirurgicznej z chemioterapią.
Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się guz nowotworowy z jamy otrzewnej i wlewa się do jamy otrzewnej chemioterapię, czyli lek podawany zwykle dożylnie. W tym wypadku lek podaje się dootrzewnowo, po to żeby zniszczyć wszystkie zmiany, które pozostały w jamie otrzewnej po wycięciu guza. Terapię stosuje się w leczeniu niektórych rzadkich nowotworów, takich jak rak wyrostka robaczkowego, międzybłoniak otrzewnej czy śluzak rzekomy otrzewnej – jest to jedyna metoda leczenia tych nowotworów. Poza tym ma ona zastosowanie w leczeniu przerzutów raka jajnika, raka jelita grubego oraz raka żołądka.
Jak mówi dr n. med. Jerzy Kuśnierz, specjalista chirurgii onkologicznej z Radomskiego Centrum Onkologii, w przypadku przerzutów raka jajnika metoda ta może zwiększyć czas przeżycia pacjenta o 50 proc.
Dr Kuśnierz wykonał dotychczas ponad 300 tego typu zabiegów (głównie przypadki nawrotowego raka jajnika), od lutego 2021 r. operuje również pacjentów Radomskiego Centrum Onkologii.
Jego zdaniem HIPEC jest szansą dla kobiet z późno wykrytym rakiem jajnika, który daje przerzuty do otrzewnej. W zaawansowanym stadium raka jajnika szanse na przeżycie pięciu lub więcej lat ma jedynie 40 proc. pacjentek.
W Polsce metodę HIPEC stosuje zaledwie kilka najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych. Leczenie jest w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją w mediach na ten temat: