Rocznie notuje się 18 tys. przypadków, a jego wczesne stadium może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat – rak jelita grubego, wcześnie wykryty, daje szanse na całkowite wyleczenie.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, ten nowotwór jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji i trzecim najczęściej wykrywanym wśród kobiet. Jak podkreślają eksperci, w przypadku tego nowotworu niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka, która ułatwia odnalezienie zmian w pierwszych etapach rozwoju choroby.
Radomskie Centrum Onkologii prowadzi program badań przesiewowych raka jelita grubego, a badanie jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program jest skierowany do osób w wieku od 50. do 65. roku życia, lub od 40. do 49. roku życia, jeżeli u najbliższych krewnych Pacjenta rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Badania nie należy się obawiać – badanie przesiewowe obejmuje wykonanie kolonoskopii, która w Radomskim Centrum Onkologii może zostać wykonana pod znieczuleniem. W trakcie badania, w przypadku ujawnienia zmian, pobiera się wycinek do analizy i badania histopatologicznego. W przypadku wykrycia polipów usuwa się je w trakcie trwania wizyty.
Kolonoskopia jest badaniem precyzyjnym, trwającym od 15 do 40 minut. Obecnie badanie wykonywane jest pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym, co znacząco podnosi komfort Pacjenta. Co jednak najważniejsze – do udziału w badaniu nie jest potrzebne skierowanie od specjalisty. Wystarczy, że Pacjent znajduje się w grupie wiekowej, którą obejmuje program przesiewowy i zgłosi się do realizującej go placówki.
W przypadku Radomskiego Centrum Onkologii, wystarczy zadzwonić pod numer: +48 377 90 20, gdzie Personel przeprowadzi Pacjenta przez proces rejestracji i umówienia wizyty. Można także zrobić to osobiście w Szpitalu przy ul. Uniwersyteckiej 6A w Radomiu.
Przed przystąpieniem do umówionego badania należy się odpowiednio przygotować – wszelkie informacje Pacjent uzyska telefonicznie przed badaniem.